S oslavou Velikonoc je spojeno mnoho zvyků a pověr. Mnoho z nich slaví i jinak nevěřící rodiny. Jaké zvyky dodržujete vy?
Oblévačka
Polévání vodou patří k obřadním zvykům především ve slovanských zemí. Mladí muži, brzo ráno obcházeli chalupy a děvče, které ještě našli v posteli, polili studenou vodou. Děvčata mohla chlapcům polévání oplatit.
Vázání stuhy na pomlázku
Pentle, stuhy, mašle jsou tradičně přivazovány při velikonoční koledě na pomlázku. Jejich symbolika nese tajné poselství. Děvče dávala tak konkrétnímu chlapci informaci, jaký má na něj názor. Červená symbolizovala lásku, modrá naději, zelená oblíbenost. Naopak žlutá naznačovala nejen nezájem ale přímo neoblíbenost.
Pomlázka
Pomlázka je nejčastěji pletena z vrbových proutků. Nejvhodnější je vrba bílá, kterou najdete podél potoků a řek. Nevhodná je vrba smuteční. Na pomlázku je ale také možno použít proutky březové nebo jalovcové. Proutky řežeme ještě předtím, než začnou rašit. Před pletením je ponoříme do studené vody alespoň na 30 minut. Pleteme od rukojeti a to ze šesti prutů. Setkat se můžete ale také s pomlázkou z osmi, devíti nebo šestnácti prutů.
Náš tip: Inspiraci na zdobení kraslic najdete v našem článku ZDE.