Kojení – praktické rady

Kojení

Mateřské mléko je výtečný vynález přírody. Kdykoliv dostupné, v ideálním složení, rovnou ohřáté, plné vitamínů, minerálů i užitečných protilátek, navíc levné a zdravé.

Miminko kojte podle jeho potřeb. Láskyplnou a vždy dostupnou náručí ho nemůžete  rozmazlit! Mezi jednotlivými kojeními není třeba dodržovat pravidelné intervaly. Někdy pije dítě častěji, jindy může déle spát.

Před porodem je dobré seznámit se se správnou technikou přikládání dítěte – ideální je prohlédnout si některé z krátkých videí.

Jak poznáte, že miminko dostatečně pije – jeho brada (kůže mezi bradou a krčkem) se výrazně pravidelně vtahuje dovnitř (znak pravidelného polykání).

Kojené dítě není vhodné příliš často vážit – důležité je, že prospívá a přibírá (od 150 g týdně).

Pokud vám pediatr doporučí dítě dokrmovat umělým mlékem, seznamte se s různými možnostmi. Snažte se vyhnout kojenecké lahvi, raději dokrmujte jinými způsoby. Zároveň dítě přikládejte i k prsu, ať zůstane laktace zachována a můžete se k plnému kojení zase vrátit.

Snažte se jíst zdravě, nekuřte, nepijte alkohol. Zároveň nemusíte úzkostlivě vybírat, co jíst. Máte-li ráda tzv. nadýmavé potraviny, nejspíš je na ně z těhotenství zvyklé i vaše dítě. Zkoušejte vše zařazovat v malých dávkách a sledujte, jak vaše mléko dítěti prospívá.

Musíte-li brát nějaké léky, upozorněte svého lékaře/lékařku, že kojíte. Některé léky je možné brát i během kojení a není třeba jej přerušovat.

Případné potíže s kojením vám pomůže vyřešit laktační poradkyně.

Kojení je mnohem víc než jen superpotravina!

 

Petra Sovová

(autorka je matka sedmi dlouhodobě kojených dětí, laktační poradkyně a zakladatelka Hnutí za aktivní mateřství)

Sdílejte
Mustela-listopad-2021reklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě