Jak zvládnout co nejlépe kojení?

Kojení

Období časného šestinedělí s sebou přináší zaslouženou radost a potěšení z příchodu děťátka. Maminky se včas často zbytečně trápí s kojením, bolestí prsů, ztíženým vyprazdňováním prsů, nedostatkem mateřského mléka, záněty či poraněními bradavek. Kojení je pro děťátko velkým benefitem pro celý život…

Usilujte o včasné první přiložení dítěte k prsu (asi do 2 hodin po porodu), v optimálním případě je dítě ponecháno u matky a zajištěn přímý kontakt nahého dítěte s matkou (samozřejmě je nutné zabránit prochlazení dítka), tzv. bonding. Kvalitní porodnice má ve svých standardech podporu laktace časným přiložením k prsu, podporu bondingu.

Žena, která nemůže dostat dítě k prsu po porodu ani během prvního dne (např. nedonošené dítě), by měla začít stimulovat prsy sama nebo pomocí odsávačky v intervalech 2–3 hodiny, nejlépe i v noci (hladina hormonu prolaktinu je v noci nejvyšší, tudíž v tuto dobu je podpora kojení největší). Nástup laktace je složitější bez děťátka – opatřete si jeho fotografii k posteli a při stimulaci se na ni dívejte, myslete na děťátko při stimulaci.

Skvěle se osvědčila homeopatická podpora laktace v tomto schématu:

Ricinus communis 5 C – v rytmu odsávání, tedy každé 2-3 hodiny 5 granulí prvních 24 hodin
– dále od 2. dne užívání 5 granulí 5x denně
– od 3. dne užívání 5 granulí 3x denně, postupně při dobrém efektu vysadit a kdykoli zopakovat

Přistupte na myšlenku, že kojení je otevřený proces, který se vyvíjí. Zpočátku každý den přicházejí nové podněty pro rychlejší nástup laktace ze strany pečujícího personálu – většinou se nejedná o rozpor v informacích.

Mateřské mléko je „potrava na zakázku“ – mění své složení podle aktuálních nároků děťátka, je potravou i imunitní podporou. Fyzický kontakt děťátka a matky při kojení ovlivňuje zásadně psychosomatický vývoj děťátka.

V prvních dnech požádejte vždy porodní asistentku, aby zkontrolovala, zda je dítě dobře přiloženo k prsu, nechejte si vysvětlit polohy při kojení, nestyďte se zeptat. Přikládejte dítě každé 2–3 hodiny, nezapomínejte kojit i v noci (první i druhý den z obou prsů při každém kojení). Ke správné technice kojení patří i to, že dítě přikládáte k prsu zcela bdělé a aktivní. To znamená, dítě hledá prs, otevírá ústa. U prsu zůstává přiložené, pokud aktivně saje – maximálně 10–15 minut u jednoho prsu. Jestliže dítě nesaje – opatrně, šetrně, pomocí malíčku vloženého do koutku úst mu bradavku vyjměte. Nešetrná manipulace, dlouhé neproduktivní sání nebo nesprávná poloha, to vše může způsobit poranění bradavek a narušení jejich pokožky.

Bradavky vždy před kojením i po něm otřete mateřským mlékem (obsahuje mnoho protilátek) – po kojení nezapomeňte alespoň 5 minut pokožku prsních dvorců větrat. Opatřete si kvalitní přípravek na ošetření prsních dvorců – tyto nanášejte pravidelně jen v tenké vrstvě. Kvalitní podprsenka pro kojící ženy poskytne prsům oporu, a tím mimo jiné zajistí rovnoměrné „nalévání“ prsů.

Po kojení prsy vyprázdněte 

Požádejte o kontrolu porodní asistentku (zejména v prvních dnech) – pokuste se naučit ruční odstříkávání a masáž, to je pro bradavky šetrnější. Kojení je otázkou nabídky a poptávky – vyprázdněním prsu se vyhnete bolestivému zánětu a zajistíte dostatečnou tvorbu mateřského mléka k dalšímu kojení. Čím více prsy vyprázdníte, tím více se na příště vytvoří mléka.

Kojení v prvních dnech

V období 3.–4. dne laktace se prsy masivně nalijí a bolestivě, citlivě zduří (je to zcela fyziologický jev), který brzy odezní. Prsům můžete ulevit Priessnitzovým obkladem (obklad namočený v nepříliš chladné vodě + igelitový kryt + suchý ručník na prsy) ponechat zhruba na 1 hodinu. Úlevu mohou přinést i aromatické oleje. Ke zlepšení odtoku mléka a vyprazdňování prsů je možno použít homeopatickou podporu ve formě Phytolacca 9C 5x denně 5 granulí při velmi oteklých prsech. Je možno přidat Apis mellifica 15C 5x denně 5 granulí.

V období intenzivního nástupu laktace (3., 4., 5. den) – prsy před kojením jemně rozmasírovat (možno nahřát ve sprše), poté uvolnit prsní dvorec odstříkáním – je to velmi důležité, aby dítě mohlo správně uchopit co největší část prsního dvorce a sát dostatečně intenzivně.

Střídání prsou při kojení

Jakmile je mléka dostatek (zjistíte vážením dítěte před kojením a po něm), okamžitě začněte střídat při kojení prsy – tzn. jeden prs – jedno kojení, dítě se tak dostane k mléku přednímu (na žízeň) i mléku zadnímu (na hlad) a velmi dobře prospívá.

Při jednom kojení vystřídejte na jednom prsu vždy polohu přední (brada a nožky dítěte směřují ke druhému prsu) a polohu zadní (tzv. fotbalové držení) – to zajistí rovnoměrné vyprazdňování prsu.

Pro klid a rozvahu v případě nesnází s kojením často pomůže Rescue Remedy. Pomáhá zvládat krizové situace, náhlé obavy a úzkosti, zvyšuje schopnost soustředit se a zmírňuje únavu v šestinedělí. Jedná se o přípravek z rady Bachových květových esencí, je zcela bezpečný pro kojící ženu i dítě. Pastilky Rescue Remedy užívejte denně 2 až 4 ks nebo můžete zvolit kapky, v tom případě bude dávkování 2x až 4x denně 4 kapky.

Nezapomínejte na dostatečný pitný režim, kvalitní stravu – dostatečný přísun vápníku a vitamínů a odpočinek – aby bylo vaše děťátko klidné a spokojené, musí být především zajištěn klid a pohoda pro jeho maminku.

Nebojte se kojení, je zcela normální, že v jeho úvodu mohou někdy přijít menší potíže!

Věřte si – nesnáze pominou a vy se budete těšit z kojení svého miminka. O kojení se dá bez nadsázky říci, že není jen potravou pro tělo, ale i pro duši vašeho děťátka.

 

Autorka: Bc. Romana Gogelová, porodní asistentka (Světhomeopatie.cz)

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Poradny

 • Co antikoncepce a kojení?

  maminky Happy Baby

  U většiny plně kojících matek se menstruace objevuje obvykle až po několika měsících. Během menstruace se může přechodně snížit tvorba mléka, změnit jeho chuť a dítě může přechodně mléko odmítat. Výlučné kojení do značné míry chrání před otěhotněním, ale nelze je používat jako jediný a naprosto spolehlivý antikoncepční prostředek. Pokud těhotenství není žádoucí, je třeba ochranu před početím doplnit jiným způsobem. Kojení v průběhu dalšího těhotenství nepoškozuje kojence ani plod. Pokud si těhotná matka přeje dál kojit, může v kojení pokračovat do narození dalšího dítěte.

 • Kdy se ke kojení začne přidávat jiná strava?

  maminky Happy Baby

  Ideální stravou pro dítě v prvním půlroce i déle je mateřské mléko. V rozmezí 17.–26. týdne se doporučuje zvolna začít s příkrmy. Někdy může trvat několik týdnů, než si dítě zvykne na novou chuť zeleninového příkrmu a polévky, první nemléčné stravy, kterou začne dostávat. V kojení s postupně převládajícím příkrmem lze však pokračovat až do 2 let věku dítěte i déle.

 • Lze zvýšit tvorbu mateřského mléka?

  maminky Happy Baby

  Je normální, že kolem šesti týdnů a kolem třetího měsíce života má dítě větší potřebu mléka, protože rychleji roste. Nabídka dočasně nemůže uspokojit poptávku. Tento stav je třeba upravit. Existuje bezpočet rad, lišících se podle jednotlivých generací a kultur. Nejedná se o žádná kouzla. Podstatou těchto rad je zachovat klid, věřit svému tělu, mít dostatek kvalitního odpočinku a dítě se zdravou chutí k jídlu. Co nejvíce odpočívejte. Je-li to nutné, přizpůsobte se režimu svého miminka: když odpočívá, odpočívejte také. Naučte se zavírat oči před praním, žehlením, nepořádkem a pra- chem, uvolněte se, relaxujte nebo třeba zatelefonujte kamarádce. Pokud vám lékař doporučí pití bylinného čaje pro kojící matky, který tvorbu mléka skutečně podporuje, proč ne? Tyto čaje obsahují mj. anýz a kmín. Ovlivňují chuť mléka a dítě většinou pije s větší chutí.

  Nabízejte dítěti prs co nejčastěji, kdykoliv se dožaduje kojení.

  Nabídka pak odpovídá poptávce: nezapomeňte, že čím více dítě pije, tím více mléka se vytvoří – s malým zpožděním, asi 1–3 dnů.

Zobrazit všechny otázky z poradny (4)